Serum – co to znaczy?

Serum do twarzy – co to jest i jak się stosuje?

Pod nazwą serum kryją się substancje aktywne o wysokim stężeniu. Innymi słowy to kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji skóry o konsystencji lżejszej niż krem. To preparat którego działanie przekłada się na zauważalne efekty w stosunkowo szybkim czasie. W zależności od składu serum może zarówno nawilżać, usuwać przebarwienia, jak i ujędrniać. Serum nie należy stosować przez cały rok, aby nie przyzwyczajać się do tak mocnego stężenia składników – zamiennikiem może być krem. Odpowiednio dobrane serum szybko się wchłania, nie zatykając przy tym porów i nie pozostawiając skóry tłustej.

Serum do twarzy, zależnie od jego przeznaczenia, stosuje się w różny sposób. Serum nawilżające doskonale sprawdza się w codziennej – na noc i na dzień – pielęgnacji skóry. Podobnie serum działające przeciwstarzeniowo. Natomiast serum naprawcze – np. regenerujące – przeznaczone jest raczej do kilkutygodniowych kuracji, najczęściej 28-dniowowych, bo tyle trwa cykl odnowy skóry.

Wymienić możemy dwie metody aplikacji serum. W pierwszej serum stanowi dodatek do codziennej pielęgnacji, po który warto sięgnąć, w przypadku nasilenia się problemu skóry. Wówczas serum możemy stosować  rano i wieczorem pod krem jako pierwszą warstwę po oczyszczeniu skóry. Warto pamiętać o 10 minutowej przerwie między aplikacją kosmetyków. Druga metoda natomiast zakłada, że serum jest zamiennikiem kremu przy wymagającej skórze. W tym przypadku również możemy aplikować kosmetyk rano i wieczorem. Niezależnie jaka metodę wybierzemy, obie są prawidłowe, a wszystko uzależnione jest od efektu, który pragniemy uzyskać. Serum idealnie sprawdzi się jako wzbogacenie pielęgnacji, na przykład  przed sylwestrem czy ślubem znajomych. Po okresie letnim może służyć jako regeneracja dla skóry.

Nie jest wskazane stosowanie serum na podrażnioną skórę , gdyż wysokie stężenie składników aktywnych jedynie wzmaga efekt podrażnienia. To samo dotyczy alergii. Preparaty z zawartością witaminy A mające właściwości przeciwzmarszczkowe nie powinnyśmy stosować latem, ze względu na to, że witamina A nie preferuje towarzystwa słońca.

Ostatnimi czasy na półkach sklepowych znajdziemy niezliczoną liczbę serum, które należy używać bardzo umiejętnie. Serum nie jest antidotum na powstały problem  – wskazane jest jego połączenie z innymi kosmetykami.

Dowiedz się więcej pod tym linkiem.

Dodaj komentarz